NIE POZWÓL, ABY ZAWŁADNĘŁO TOBĄ POCZUCIE WINY

Aktualność dodana przez: admin | Kategoria: Artykuły | Data: 16-04-2020

„Niektórzy rodzice przez lata kumulują w sobie rosnące poczucie winy. Obserwowanie zmagań swojego dziecka – czy to natury społecznej, naukowej czy emocjonalnej – jest trudnym doświadczeniem. Na pewno nie raz straciłeś cierpliwość lub byłeś zbyt zmęczony, aby zareagować lub działać zgodnie z planem. To normalne, że masz wątpliwości związane ze swoimi wyborami dotyczącymi twojego dziecka.

Nie pozwól jednak tym uczuciom zamienić się w poczucie winy, które odbije się na twoim dziecku. Nie naprawisz błędów przeszłości, teraz się wycofując. Przygotowanie dziecka na kolejną fazę życia powinno niezmiennie być twoim celem.
Nadopiekuńczość względem dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które z natury jest społecznie i emocjonalnie słabsze, jest normalnym ludzkim odruchem. To zrozumiałe, że wydaje ci się, iż jesteś jedyną osobą, która może zrozumieć i ochronić twoje dziecko.
Przestrzegamy cię jednak przed wyręczaniem swojego potomka w czynnościach, których z powodzeniem sam może się nauczyć. Postrzeganie i traktowanie dziecka z pozycji ochronnej może spowodować, że nie rozwinie w pełni swoich możliwości. Możliwe, że przedwcześnie zaakceptowałeś fakt, iż twoje dziecko nie potrafi dokonać postępu w danej dziedzinie, a prawda jest zupełnie inna.

Wystarczy, że inni czasem nie doceniają twojego dziecka. Ty tego nie rób. „

Dzisiejszy cytat pochodzą z książki autorstwa Temple Grandin – jednej spośród najbardziej znanych samorzeczników i Debry Moore – psycholożki pt. „Kochaj i pomóż dorosnąć”.

I jedno co możemy do tego cytatu dodać to – miejmy uważność na siebie i dzieciaki, którymi przyszło nam sie opiekować.

#samoświadomaśroda #spektrumautyzmu

Koniec artykułu