TRENINGI RELAKSACYJNE

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Opocznie zaprasza tegorocznych maturzystów na spotkanie dotyczące metod redukcji napięcia i obniżenia poziomu stresu. Spotkanie to odbędzie się dnia 27 kwietnia o godzinie 14.30 w tymczasowej siedzibie PPP (teren szpitala, budynek B). Zgłoszenia przyjmujemy drogą telefoniczną pod nr 885 720 603 do dnia 26 kwietnia.

Nie łatwo jest się zrelaksować, żyjąc we współczesnym świecie, w którym nasz mózg bombardowany jest milionami informacji na minutę. Dlatego tak wiele osób pragnie uwolnić się stresu i lęku. Oprócz informacji docierających do nas z zewnątrz, doświadczamy całej masy „zdarzeń wewnętrznych”, takich jak wyobrażenia, wspomnienia, oczekiwania, plany, interpretacje zdarzeń itd. Będąc w trybie ciągłej aktywności i rozproszenia uwagi, wydzielają się w naszym organizmie hormony takie jak kortyzol czy adrenalina – potocznie: hormony stresu.

W chwilach nasilonego stresu z pomocą przychodzą nam techniki relaksacyjne, które aktywują naturalny dla organizmu stan spokoju i rozluźnienia i dają pozytywne efekty. Stosując metody relaksacji możemy uwolnić się od stresu – włączamy układ przywspółczulny, który odpowiedzialny jest za stan odprężenia. Czym to się przejawia? Rytm pracy serca zwalnia, obniża się ciśnienie krwi, mięśnie mogą się rozluźnić, jelita i żołądek zaczynają lepiej pracować. Mówiąc wprost, dzięki metodom relaksacyjnym, dajemy sygnał do naszego mózgu „Jestem bezpieczny- czas na luz”. Techniki relaksacji sprawiają że mózg odpoczywa.

Trening relaksacji wpływa pozytywnie na różne obszary naszego funkcjonowania. Oto niektóre z nich:

 • Osiąganie stanu wyciszenia, odprężenia, głębokiego odpoczynku
 • Zwiększenie odporności immunologicznej organizmu
 • Efektywniejsze regulowanie emocji
 • Obniżenie lęku czy niepokoju
 • Poprawa samopoczucia
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • Dolegliwości bólowe mogą ulec zmniejszeniu lub zniwelowaniu
 • Lepsza koncentracja, pamięć, kreatywność i procesy uczenia się
 • Większy kontakt z własnym ciałem
 • Nauka pozytywnego stosunku do siebie
 • Rozwój osobisty – będziesz w stanie samodzielnie stosować techniki relaksacji.

Formy proponowanych treningów:

 1. Ćwiczenia oddechowe,
 2. Trening Jacobsona – polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Oczywiście nauka tego treningu relaksacji odbywa się stopniowo poprzez pracę z poszczególnymi obszarami ciała (np. prawa dłoń, kark), dzięki temu możemy nauczyć się obserwować i kontrolować napięcie mięśni, które jest typowym objawem nadmiernego stresu. Pierwsza faza dotyczy napinania danego rejonu ciała i trwa 7 sekund. Natomiast w drugiej fazie, która trwa 15 sekund, rozluźniamy mięśnie, by doświadczyć przyjemnej fali rozluźnienia i relaksu.
 3. Trening autogenny Schulza – na początku ćwiczymy odczuwanie ciężaru ciała. Kiedy opanujemy tą umiejętność, przystępujemy do ćwiczenia odczuwania ciepła w organizmie. Działanie treningu autogennego opiera się na świadomym kierowaniu swoich myśli i uwagi – gdy słyszysz sugestię, to Twoje myśli zajmują się dokładnie tym, czym chcesz (w codziennym życiu nasze myśli często są chaotyczne i przeskakują z tematu na temat, co niektórzy określają jako natłok myśli). Dodatkowo ćwiczenie zawężania pola świadomości pozwala ćwiczyć koncentrację, np. jeśli skupisz się przez jakiś czas tylko na lewej nodze, to trochę tak, jakby wszystko inne nie istniało na moment. Dodatkowo ta umiejętność z pewnością przyda Ci się w codziennym życiu, w którym jesteśmy bombardowani tysiącem bodźców.
 4. Techniki wyobrażeniowe (kierowanej wyobraźni) – stosujące wyobraźnię jako narzędzie wykorzystywane w celu redukowania napięcia i poziomu odczuwanego stresu.